TATRANSKÝ ĽADOVÝ DÓM

Tatranský ľadový dóm je späť – pozrite si ľadové umenie zblízka!

Naša najnavštevovanejšia zimná atrakcia, nachádzajúca sa na Hrebienku vo výške 1 285 m n. m., otvorila svoje brány pre verejnosť 15. novembra 2024 a bude prístupná až do 21. apríla 2025. Vstup je zdarma. 

Ako každý rok, téma bola do poslednej chvíle tajomstvom. Teraz ju však už môžeme prezradiť. 12. ročník Tatranského dómu je venovaný pápežovi Jánovi Pavlovi II. V ľadovej bazilike je zobrazená Wawelská katedrála a kostol sv. Vojtecha v Krakove. Tému sme zvolili pri príležitosti 30. výročia návštevy Jána Pavla II. vo Vysokých Tatrách. Posolstvo jeho výroku pri tatranskej návšteve: „Tatry nerozdeľujú, ale spájajú!“ si dnes určite uvedomujeme viac ako kedykoľvek predtým… 



Ján Pavol II.

Symbol odvahy a lásky. Kúsok z neho žije v každom z nás. 

Stavbu Wawelskej katedrály a kostola sv. Vojtecha v Krakove sme zvolili preto, lebo sú úzko späté s pápežom Jánom Pavlom II. Vo Wawelskej katedrále bol v roku 1958 vysvätený za biskupa. Neskôr, v roku 1963, ho vtedajší pápež Pavol VI. vymenoval za krakovského arcibiskupa a o niekoľko rokov neskôr, v roku 1967, za kardinála. V roku 1978 ho kardináli zvolili za 264. pápeža v dejinách cirkvi. 

Kostol sv. Vojtecha má rovnako veľmi úzke spojenie s pápežom Jánom Pavlom II. Práve v ňom dlhé roky kázal a modlil sa počas svojej krakovskej služby. Kostol patrí medzi najstaršie v Krakove a v samotnom Poľsku. Dodnes sa v tomto kostole konajú omše poslednej šance, vždy o 21:37, na pamiatku Jána Pavla II. Tieto omše zaviedol kardinál Dziwisz, ktorý bol jeho dlhoročným pobočníkom a osobným tajomníkom. 

Aj po zvolení za pápeža udržiaval s Krakovom blízke vzťahy a pri návštevách Poľska navštívil viaceré významné miesta v meste. Krakov je dnes považovaný za „pútnické miesto“ Jána Pavla II., a kostol sv. Vojtecha je súčasťou jeho duchovného dedičstva. 


https://www.youtube-nocookie.com/embed/qcnkNyDQrto?autohide=1&controls=1&enablejsapi=1&origin=https%3A%2F%2Fwww.vt.sk


Wawelská katedrála

Hrebienok 

Návštevníci sa pri vstupe do Tatranského dómu pozerajú na západnú a južnú stranu a na tri veže wawelskej katedrály: Vežu strieborných zvonov, hodinovú vežu a vežu Zigmundovskú. Pod hodinovou vežou je vyobrazený portrét Jána Pavla II. Na hodinovej veži sú umiestnené jednoručičkové hodiny, ktoré ukazujú čas úmrtia Jána Pavla II. – 21:37. 

Aj v tomto roku sme sa rozhodli umocniť atmosféru ľadového dómu a návštevníkov pustiť medzi ľadové múry. Návštevníci tak môžu bránou vojsť na “nádvorie” kostola sv. Vojtecha a urobiť si krásne fotky . Druhá vstupná brána odkryje návštevníkom pohľad na wawelského draka – Smoka. 


Koncerty – vždy o 15:00

22.12. 2024, **Ženská spevácka skupina Trnki**

ŽSS Trnki vás pozýva na jedinečný hudobný zážitok! Od svojho vzniku v roku 2004, táto talentovaná skupina, zložená prevažne z rodáčok z Horehronia, pod vedením Tatiany Salajovej, zachováva a interpretuje bohatú tradíciu viachlasného spevu regiónov Horehronia, Gemera a Spiša. Trnki sa preslávili na folklórnych podujatiach po celom Slovensku a dokonca aj za jeho hranicami.

Ich spolupráca s world music kapelou BANDA z Bratislavy vyústila do populárnych hitov ako „Nadeja (Jak nam tu počalo)“ a balady „Paše Janik Kone“. Ako nositeľky Zvláštnej ceny medzinárodnej súťaže Grand prix Svetozára Stračinu za rok 2007 a ocenenia za nahrávku „Svadobné piesne zo Šumiaca“ sa radia medzi najvýznamnejšie folklórne zoskupenia na Slovensku.

Pridajte sa k nám a zažite jedinečný tón tradície, vášne a hudobného umenia s Trnkami!

4.12.2025 – sobota – 9:30
Zbor Čučoriedky z Rabče

 

6.1.2025, Betlehemci z Reľova

FS Vagonár vás srdečne pozýva na jedinečné vystúpenie s názvom **Betlehemci z Reľova**, ktoré sa uskutoční v Tatranskom Ľadovom dome. Tento nezvyčajný umelecký skvost, pod vedením talentovaných odborníkov, prinesie atmosféru tradičného Vianoc priamo do vašich srdc

**Hudobné spracovanie:** Mgr. art. Peter Jantoščiak, PhD.

**Choreografia:** Mgr. art. Martin Krigovský

O predstavení: Betlehemská hra zo zamagurskej obce Reľov sa zameriava na tradičné koledovanie, ktorého esencia ožíva počas vianočných sviatkov. Hra sa odohráva v malebnom slovenskom jazyku, čo dodáva jej unikátny závan autenticity, aj keď pochádza z goralskej kultúry. Vďaka kreatívnemu spracovaniu a choreografii od FS Vagonár dostáva táto hra atraktívnu javiskovú podobu, ktorá nadchne divákov všetkých vekových kategórií.

**Nezmeškajte tento krásny pohľad do srdečného a živého vianočného zvyku, ktorý spojí generácie a pripomenie nám všetkým hodnoty tradície a rodinnej pohody.**

16.2.2025, Mária Taytáková

Príďte si užiť výnimočný koncert s Mariou Taytakovou, talentovanou slovenskou sopranistkou, ktorá patrí medzi najvýraznejšie osobnosti medzinárodnej opernej scény. Po úspešných vystúpeniach v prestížnych divadlách a festivaloch v Taliansku, Rakúsku a na Slovensku, predvedie svoje majstrovstvo, vrátane nádherných interpretácií známych operných arii. Nezmeškajte šancu vidieť a počuť túto jedinečnú umelkyňu, ktorá očarila kritikov po celom svete!

23.2.2025, **Zbor sv. Cecílie**

Zbor sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach, ktorý vznikol v roku 1992, sa stal jedným z najvýznamnejších chrámových spevokolov na Slovensku. Spočiatku desaťčlenný miešaný zbor sa rýchlo rozrástol a začal spolupracovať s renomovanými dirigentmi, čo vyústilo do niekoľkých úspešných projektov, vrátane prvej profilovej nahrávky „Exsaltabo te“ a strieborného miesta na medzinárodnej súťaži chrámových zborov v Ríme.

Zbor, pod vedením zbormajstra Viliama Gurbaľa, sa s nadšením zapája do operných diel a koncertov, pričom pravidelne spolupracuje s operou Štátneho divadla v Košiciach a Štátnou filharmóniou Košice. V súčasnosti je zbor známy aj svojou špecifickou interpretáciou barokovej hudby v projekte *Musia ex archivo*, ktorý patrí medzi jeho najnovšie iniciatívy.

Za svoju výnimočnú prácu v oblasti chrámovej hudby bol zbor ocenený cenou Fra Angelica. Príďte zažiť magickú atmosféru, ktorú zbor premieňa na svoje vystúpenia! Nezmeškajte jedinečný koncert v Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku, ktorý sa uskutoční v nedeľu 23. februára 2025. Buďte súčasťou nezabudnuteľného hudobného zážitku!

2.3.2025**Komorný zbor Vesna**

Komorný zbor Vesna vás srdečne pozýva na zimný koncert plný nádherných piesní a obľúbených melódií! Tento talentovaný zbor, ktorý pôsobí v základnej umeleckej škole Vlada Urbana v Košiciach, bol založený v roku 2013 a od svojho vzniku sa stal známy svojou vynikajúcou úrovňou a kreatívnymi projektmi.

V roku 2022 sa zbor stal súčasťou Vianočného koncertu Márie Čírovej, čím sa dostal do širšieho povedomia verejnosti. V roku 2018 zbor úspešne debutoval v televíznej relácii **Svetlo porozumenia** a na súťaži **Spev bez hraníc** v Košiciach získal 2. miesto, čím si vybudoval dobré meno na slovenskej hudobnej scéne.

Príďte si s nami vychutnať čarokrásne chvíle plné hudby a vianočnej atmosféry! Tešíme sa na vaše stretnutie s Vesnou!

9.3.2025, **Ondro a kamaráti**

je originálna skupina hudobníkov, ktorá sa zameriava na experimentovanie a snívanie prostredníctvom hudby. Od svojho vzniku v roku 2020, keď sa zúčastnili obľúbenej televíznej súťaže **Zem spieva** a dostali sa do finále, sa ich jedinečné hudobné spracovania stali známe pre svoju kreativitu a autentickosť.

V júli 2023 sa ich album **Pod obločkom** dostalo na prestížny medzinárodný rebríček **World Music Charts Europe**, kde sa uhniezdilo medzi prvou dvadsiatkou. V ich aranžmánoch sa odzrkadľuje dôraz na vybrané štýlotvorné prvky ľudových piesní z rôznych lokalít, pričom piesne získavajú novú, rozprávkovú podobu, ktorá oslovuje široké spektrum poslucháčov.

Tento projekt, podporovaný z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia, vznikol v úzkej spolupráci s Trakt o.z. a Môlča Records. Príďte si vychutnať jedinečné hudobné zážitky s Ondrom a kamarátmi, ktorí pripravujú svoj debutový album, a staňte sa súčasťou ich hudobnej cesty!

20.4. 2025, **Chorus Comenianus**

Chorus Comenianus je prestížny spevácky zbor pôsobiaci pri Evanjelickom gymnáziu Jána Amosa Komenského v Košiciach, ktorý bol založený v roku 1996. S názvom, ktorý v latinčine znamená „Zbor Komenského“, sa zbor vyznačuje bohatou tradíciou a angažovanosťou mladých spevákov vo veku od 12 do 20 rokov, ktorí sa od svojich začiatkov rozrástli na približne 100 členov.

Zbor debutoval s iba pätnástimi spevákmi a jeho repertoár spočiatku pozostával z jednoduchých dvojhlasných piesní. Postupne sa vyvinul a študenti gymnázia si mali možnosť vybrať zborový spev ako voliteľný predmet alebo ako súčasť záujmových krúžkov.


Tatranský ľadový dóm v číslach

– 12. ročník 

– 1800 ľadových blokov 

– 225 ton ľadu 

– teplota v kupole -6 až -10 stupňov 

– ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m 

– na stavbe sa podieľalo 20 umeleckých sochárov a rezbárov zo 4 krajín: Slovenska, Čiech, Poľska a Nemecka. 

– 1 hlavný staviteľ: Adam Bakoš 

– v Tatranskom dóme plánujeme 11 koncertov počas celej zimnej sezóny 



Čo sa dá na Hrebienku ešte robiť? 

Na Hrebienku pripravujeme ďalšie skvelé atrakcie. Veľkou novinkou tejto zimnej sezóny budú Tatranské vianočné trhy, kde si môžete pochutnať na typických vianočných „šmakocinkách“. Sánkovačka po 2,5 km dlhej trati z Hrebienka do Starého Smokovca je už našou klasikou. A naša pýcha – najväčšie zimné tatranské podujatie – Tatry Ice Master, medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch s účasťou tímov z celého sveta. Tento rok v termíne: 18. – 19. január 2025. Výlet na Hrebienok nikdy nesklame! 


https://www.youtube-nocookie.com/embed/OrFYbBTkros?autohide=1&controls=1&enablejsapi=1&origin=https%3A%2F%2Fwww.vt.sk






Related Posts

© 2025 CHATA BÔRIK - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress